Pohled z Plancaku Pohled z Kotaru Pohled z Fiuraskovic Libusin a Mamenka

ROZSVĚCOVÁNÍ VÁNOČNÍHO STROMU 2017

2. prosince, 2017

10. ročník ROZSVĚCOVÁNÍ VÁNOČNÍHO STROMKU je za námi.

Začal advent. Přes mrazivé počasí se na návsi 2. prosince 2017 sešlo spoustu lidí. Zajímal je nejen široký sortiment zboží ve stáncích, ale také teplé občerstvení. Všichni se ale těšili především na program, ve kterém vystoupili děti ze souboru Skřivan, kapela Z horní dolní a dál na jih.

Samozřejmě nechyběly ani děti ze základní školy Prostřední Bečva. Ty také, po proslovu pana starosty a otce Dujky, odpočítávaly vteřiny, do spuštění ohňostroje. Po krásném, zářivém a barevném blýskání nad hlavami všech, se děti nahrnuly do domečku na návsi, a začaly psát Ježíškovi svá přání. Pokud uvedly adresu, na kterou jim má odpovědět, mohou se těšit na jeho dopis. Ohňostroj završil letošní rozsvěcování a můžeme se těšit na další v roce 2018.

Všem, kteří se podíleli na jeho realizaci patří velký dík. Přejeme všem šťastné, pohodové a spokojené vánoční svátky a do nového roku zdraví a splnění všech předsevzetí a přání.

SAKUMPIKUM

PO STOPÁCH VÝROBY ALKOHOLU

7. října, 2017

PO STOPÁCH VÝROBY ALKOHOLU jsme se vydali v sobotu 7. října 2017. Počasí pošmourné, ale na tomhle zájezdu to vůbec nevadilo. Vyrazili jsme směr jih. První zastávka byla ve VIZOVICÍCH. Prohlídka LIKÉRKY JELÍNEK s ochutnávkou. Skvělá průvodkyně nás seznámila s historií firmy, jejími produkty, celou výrobou i prodejními místy.

Značně vyhládlí jsme dorazili K TONKOVI a dali si pořádný dlabanec. Po řízečku a "pívečku" jsme pokračovali do Vlčnova. Žádná jízda králů se nekonala. Byla to prohlídka MUZEA LIDOVÝCH PÁLENIC. Opravdu zajímavá expozice, která se skládá pouze ze zabavených, doma vyrobených, destilačních aparátů. Z filmového dokumentu jsme se dozvěděli, jak se má správně připravit kvas a jak to chodí v pálenici. Potom nás čekal závěr, sklípek v ZARAZICÍCH. Přijeli jsme dříve, do pracovního procesu - sběru hroznů. Přes to vše se nás majitelé bez řečí ujali a poskytli občerstvení. Nejdříve burčáček, zatopilo se v krbu, potom začala ochutnávka. Pan Pavel Holek nám vysvětlil, jak je to s prací na vinohradu a ve sklípku. Jednoduše řečeno, pracuje se celý rok! Bez ohledu na počasí. Vinařství musí mít člověk v krvi a v srdíčku. Při dobrém vínečku jsme si zazpívali, popovídali, občerstvili, a vyrazili na cestu domů, opět pod křídly pan Randýska. Snad někdy příště na cestě za poznáním.

SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ ZAHRADU - VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ

Květen - Září 2017

 

Soutěž o "Nejkrásnější zahradu" skončila a je čas vyhlásit vítěze.

 

 

Zahrada, která se nejvíc líbila a získala nejvíc hlasů:

Na prvním místě se umístila zahrada č. 1 - paní Marie Mikudová

Na druhém místě se umístila zahrada č. 3 - paní Jarka Šudáková

Třetí místo získala zahrada č. 2 - paní Anna Jurečková

Práce na zahradě je dřina, ale také radost a potěšení. Všechny tři soutěžící obdrží poukaz na výběr zboží v prodejně Ladislava Vojáčka na Horní Bečvě.

Děkujeme soutěžícím za účast a přejeme jim příjemné chvilky v jejich pěkných zahradních zákoutích.

Poděkování Tomáše TAZBIRKA

Vážení přátelé!!!

Vzhledem k tomu, že většina našich věrných sběračů víček, pochází z řad školních lavic, je už takovým pravidlem, že v červnu provádíme částečnou inventuru našich „VAŠICH“ úspěchů a velikosti Vaší nezměrné dobré vůle!!! Za školní rok 2016/2017 se nám podařilo nasbírat jeden celý jeden kamion víček, cca 5500kg, za který jsme utržili 71 076 Kč což v reálu znamená, třeba toto:

 • Jednu celou a jednu třetinu navíc ceny rehabilitace Klim-therapy
 • Téměř přesnou půlku ceny speciálního invalidního vozíčku, který Maty potřebuje
 • Také by se do této sumy vlezl rotoped o kterém zatím jen uvažujeme a přesnou kalkulaci ještě nemám, ale počítám, že by to bylo tak akorát.
 • Dále je tam celá řada věcí, které se dají za tuto skvělou sumu pořídit a jak s Vaší námahou, pílí a otevřenými srdci naložíme, Vás samozřejmě budeme informovat prostřednictvím FaceBooku, na naších stránkách a v neposlední řadě si vše můžete prohlédnout na našem transparentním účtu.

  A co se vlastně událo v tento školní rok?

  Jsme velice hrdí na nádhernou výstavu, která se nám podařila zorganizovat pod názvem 916g LÁSKY, za podpory našeho dlouholetého partnera sdružení NEDOKLUBKO (viz. Info facebook).Velice děkujeme odborové organizaci OSPEA za pořádání akcí jejichž výtěžek pravidelně věnují Matyáškovi. Nemluvě o neskutečném množství víček, které nám zaměstnanci DP HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY neustále sbírají.

  V březnu se o neskutečně zábavný zážitek a ještě více neuvěřitelnou finanční podporu postaralo PROSKOVICKÉ DIVADLO NAD STRUHOU za podpory VÍTKOVICE STEEL a.s.

  Speciální dík bych rád věnoval, Sociální dílně RADOST Opavské Charity, za neúnavnou práci ve sběru a třídění víček, kterých nám dodávají obrovské kvanta, jste prostě nejlepší!!! A také těm, kteří nám věnovali dobrovolný finanční dar!!! Nemám ani odvahu zde jmenovat jediného z těch nádherných lidí a organizací, kterých se to týká, z jednoho prostého důvodu a to, že bych třeba byť na jediného zapomněl a to si nemohu dovolit, jelikož jsme vděční úplně každému!!!

  Dalším velikým milníkem bylo zakoupení nového, velkého vozu, který jsme potřebovali jako koza drbání. Už žádné zbytečné výdaje za opravy toho starého! Samozřejmě bychom to sami nezvládli bez státních příspěvků, příspěvků nadací a neskutečných slev prodejců s programem ZTP. Dnes se konečně do vozu vejdeme všichni i s Matyáškovými proprietami a víme, že dojedeme! A co je na tom nejúžasnější, že ani jedna jediná koruna, kterou jste nám darovali ať už formou víček či finančním darem nemusela padnout na nákup tohoto vozu a tím opustit svůj původní směr a náš slib, že vše co nám věnujete, půjde výhradně na Matyho léčbu nebo kompenzační pomůcky.No o zatím poslední letošní akci, která proběhla tento víkend, se postarali skvělí lidé z MARATON KLUB SEITL OSTRAVA a zorganizovali pro Matyho parádní akci s názvem BĚH VÍTKOVICEMI PRO MATYHO!

  Ale jak už to tak bývá, není vše zalito sluncem a přesto, že je Maty veliký bojovník, jsou zde věci, které neovlivní. Je zde jeden závazek, který jsme nedodrželi a to Klim-therapy třikrát ročně. Důvod je prostý tento školní rok jsme dostali okamžitý zákaz, od jednoho z mála rozumných lékařů, cvičit. Důvod vyšel najevo po rentgenu, na který nás poslal. Byť jsme tam přišli pouze na kontrolu stavu ortéz. A protože jsem si jist, že jsme nic nezanedbali a rehabilitaci v Klimkovicích stejně jako nákup verbalizačního stojanu s naší ortopedkou konzultovali a vše nám povolila. Tak si myslím, že lidi, které jejich práce nebaví, by se měli na ni vykašlat, protože nám, vám všem a hlavně Matymu zahodila tři roky usilovné dřiny a vrátila nás zpět na začátek. Matyho čeká náročná operace kyčlí a dle toho co jsem vyčetl, bude min. půl roku pouze ležet.

  Podstatné ovšem je, že nehážeme flintu do žita, ale budeme se o to víc soustředit na vývoj Matyho mentálního zdraví za pomoci specialistů.

  Tímto tedy trošičku měníme plán a ten zní:

  CHODIT BUDE, MOŽNÁ O TROŠKU POZDĚJI, ALE BUDE!!! A DO TÉ DOBY Z NĚJ UDĚLÁME JADERNÉHO FYZIKA !!!

  MOC VÁM VŠEM DĚKUJI !!!

  NEJEN, ŽE JSEM HRDÝ OTEC!!!

  JSEM HRDÝ NA TO, KDE ŽIJI !!!

  JSEM HRDÝ NA TO, ŽE ZDE MOHU ŽÍT S VÁMI!!!!!!!!!

  S LÁSKOU A VDĚČNOSTÍ VÁM PŘEJEME KRÁSNÉ PRÁZDNINY!

  MATY, TEDY A RODIČE KARIN A TOMÁŠ

  Více na: www.matytodokaze.cz a Facebooku.

  DLOUHÉ STRÁNĚ

  10. června, 2017

  Po slunečném pracovním týdnu jsme v sobotu 10. června vyrazili směr DLOUHÉ STRÁNĚ. Autobus byl plně vytížený, všichni řádně nabaleni a připraveni na vstřebání spousty informací a zážitků. Už před Olomoucí nálada poklesla. Začalo pršet. Pršelo v Mohelnici, pršelo v Zábřehu, pršelo v Šumperku a v Koutech pro změnu lilo. Při přednášce o celé přečerpávací stanici se nebe začalo uklidňovat. Nikdo to stejně nevnímal. Informace a údaje o stavbě byly úchvatné. Po prohlídce elektrárny bylo po dešti.

  Při zastávce na Dolní a Horní nádrži jsme se sice třásli zimou, skoro nic neviděli, ale zážitek byl i tak úžasný. Obrovský výkon podali nejmladší účastníci zájezdu. Během 20 minutové zastávky oběhli celou Horní nádrž. Do RUČNÍCH PAPÍREN ve Velkých Losinách, jsme se dostali po obědě. Po zajímavé prohlídce jsme uháněli s malým zpožděním na nedaleký ZÁMEK. To byl poslední bod našeho zájezdu.

  Na prodej byly netradiční kraslice. Měly tvar hlaviček panáčků. Každá roztomilý originál. Přes zmíněné špatné počasí přišlo do našeho domečku mnoho zvědavých dětí i s rodiči. Dokonce nás navštívily děti z Ostravy, ubytované v ozdravovně. Ty byly nadšené, že si mohly nazdobit vlastní perník nebo si udělat svůj tatar a zapískat si na vlastnoruční píšťalku. Vše se mohlo uskutečnit díky nadšení a pomoci členů sdružení.

  Nasedli jsme do autobusu, a s našim spolehlivým řidičem, panem Randýskem, jsme uháněli zpět k domovu. Nálada výborná, zásoby zlikvidovány, zážitky vstřebány, nikdo se neztratil, nic se nepokazilo. Snad jen únava dolehla.

  Zkrátka - VÝLET SE VYDAŘIL!

  VAJEČNICE

  2. června, 2017

  V pátek 2. června jsme se, za krásného slunečného počasí, sešli v altánku na Adámkách. Na programu byla vaječnice.

  Sešlo se nás celkom dost. Nejaktivnější členky sdružení dorazily, se sobě vlastní samozřejmostí, s něčím k zakousnutí. Co kdybychom měli hlad! Z přinesených zásob vajíček se udělala vynikající vaječnice.

  Na závěr jsme na přilepšenou dostali ještě zvěřinový steak. Zkrátka bylo dobře! Počasí, občerstvení i nálada vynikající.

  Sbírka vršků z PET lahví

  30. dubna 2017 ukončujeme sběr vršků z PET lahví. Děkujeme všem sběračům. Množství nasbíraných vršků bylo neuvěřitelné. Dvanáct pytlů.

  Zklamala firma EKO trade, která slibovala půl roku, že si vršky odveze a výtěžek převede na konto Davida Lukse. Bohužel k odvozu a výkupu nedošlo.

  Kvůli nedostatku skladovacího místa nabídla obec vršky na stránkách FB. Zájem byl obrovský. Všechny vršky si nakonec odvezl tatínek postiženého Matyáše Tazbirka z Opavy, který na svém FB moc děkuje za nasbírané vršky.

  Více na: www.matytodokaze.cz a Facebooku.

  IX. SLET ČARODĚJNIC - Zrušeno

  29. dubna, 2017

  Milé kolegyně a přítelkyně, s hlubokým smutkem v srdci Vám oznamujeme, že z důvodu sakramentsky hnusného počasí se náš slet na Prostřední Bečvě ruší. Nemůžeme dopustit, aby našim mláďatům omrzly košťata, nebo nedej bože bradavice na nose, či snad kocouří doprovod.

  KRASLICOVÁ ALEJ

  8. dubna, 2017

  V pátek za nepříjemného mrholení ozdobily děti ze základní školy naši kraslicovou alej. Ani v sobotu 8. dubna se počasí nezlepšilo, ale to nás nepolekalo. Ukrytí před deštěm, v domečku na návsi, jsme pro děti opět nachystali předvelikonoční přípravy. Nově měly děti napečeny perníčky a záleželo na jejich fantazii, jak si je ozdobí. Mnoho hotových výrobků skončilo velice brzy v žaludku svého tvůrce.

  Inspiraci pro zdobení nalézly děti u mladé, ale zkušené "malérečky" Svatky. Ta dokázala z cukrové polevy vytvořit na perníku nádherné krajky. Pro ty, kdo se chtěli naučit plést pomlázku - "tatar" tu byli naši známí "pletaři". A nejen to. Mohli jste si vlastnoručně vyrobit vrbovou píšťalku. Nechyběla při tom říkanka OTLOUKEJ SE PÍŠŤALIČKO.

  Na prodej byly netradiční kraslice. Měly tvar hlaviček panáčků. Každá roztomilý originál. Přes zmíněné špatné počasí přišlo do našeho domečku mnoho zvědavých dětí i s rodiči. Dokonce nás navštívily děti z Ostravy, ubytované v ozdravovně. Ty byly nadšené, že si mohly nazdobit vlastní perník nebo si udělat svůj tatar a zapískat si na vlastnoruční píšťalku. Vše se mohlo uskutečnit díky nadšení a pomoci členů sdružení.

  Poděkování si zaslouží paní Vašková, malérečka Svatka a pletaři Jarek a Jirka. Samozřejmě také děti ze základní školy.

  Obecní úřad nám pomohl při přípravě, a poskytnutím "přístřešku". Všem děkujeme.